Strona głównaSeria z komisarzem Forstem - Remigiusz Mróz

Seria z komisarzem Forstem – Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz to wielkie nazwisko w europejskiej literaturze kryminalnej. Pół Polski emocjonuje się losami Joanny Chyłki w serialu „Chyłka. Zaginięcie” z Magdaleną Cielecką w roli głównej, a drugie pół przygodami komisarza Wiktora Forsta z Borysem Szycem w roli tytułowej. Jeśli szukasz interesujących zagadek kryminalnych i makabrycznych opisów zbrodni, koniecznie sprawdź twórczość Mroza, pisarza porównywalnego do takich autorów, jak Jo Nesbø i Stieg Larsson. Kto wie, ile tomów ma Komisarz Forst?

Według badań Biblioteki Narodowej i Nielsen BookScan, Remigiusz Mróz jest najpopularniejszym polskim żyjącym powieściopisarzem. Jego książki doceniają czytelnicy i krytycy, ale także inni autorzy. Podobno w powieściach Mroza zaczytuje się Tess Gerritsen, amerykańska pisarka bestsellerowych thrillerów i romansów kryminalnych.

Kim jest Forst?

Wiktor Forst to doświadczony komisarz policji z wieloletnim stażem. Cyniczny i twardy, niezależnie od okoliczności w swoim życiu kieruje się silnym poczuciem moralności. W pracy nie boi się ryzyka. Znany z niekonwencjonalnych metod pracy i bezkompromisowej walki o sprawiedliwość. Nie waha się podejmować najtrudniejszych spraw kryminalnych, często o makabrycznym charakterze.

Z sukcesami walczy z przestępcami i korupcją. Jest to tym trudniejsze, że cierpi na zespół stresu pourazowego i zmaga się z demonami przeszłości. Wiktor Forst stawia czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć. Mimo traumy stara się utrzymać równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Historia Forsta nakreślona piórem Mroza wciąga czytelnika w mroczny świat zbrodni i tajemnic, zmuszając do refleksji nad naturą dobra i zła oraz siłą ludzkiego ducha.

Ile jest części z Komisarz Forst?

Serię z komisarzem Forstem rozpoczęła „Ekspozycja” w 2015 roku. Jest to dynamiczna i mroczna saga kryminalna zaliczana przez krytyków do gatunku kryminału, thrillera oraz literatury sensacyjnej, polecana wszystkim miłośnikom mocnych wrażeń. Pojęcie „ekspozycja” może mieć wiele znaczeń, podobnie jak każdy krok mordercy. Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na krzyżu powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów. Niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst wraz z dziennikarką Olgą Szrebską odkrywają ślady.

Ile jest części z Komisarzem Forstem? Łącznie ukazało się dziewięć tomów. W następnych latach Mróz wydaje powieści „Przewieszenie” (2016), „Trawers” (2016), „Deniwelacja” (2017), „Zerwa” (2018), „Halny” (2020), „Przepaść” (2021) i „Widmo Brockenu” (2023). Najnowszą książką z tej serii jest „Berdo” (2024). Początkowo seria z Komisarzem Forstem przewidziana była jako trylogia, ale po sukcesie „Ekspozycji”, „Przewieszenia” i „Trawersu” została rozszerzona o kolejne tytuły. Dzięki wielkiej popularności serii na rynku wydawniczym zainteresowała się nim platforma Netflix. W serialu występują m.in. Borys Szyc, Kamilla Baar, Artur Barciś i Andrzej Bienias.

„Bieszczady miały być dla Wiktora Forsta azylem. Zaszył się w niewielkiej wsi, znalazł wikt i opierunek u starej kobiety, w zamian zajmując się jej gospodarstwem i podupadającą chatą. Zostawił wszystko i wszystkich za sobą, nie potrafiąc poradzić sobie z tym, co bezpowrotnie utracił. Zgnębiony żalem, chciał przestać istnieć, a odludne tereny Bieszczadów wydawały się do tego idealne. Do czasu. W okolicy bowiem zaczęto odkrywać niemożliwe do identyfikacji ciała, wszystkie z wypalonym między oczami, nieznanym symbolem. Miejscowa policja nie radzi sobie ze sprawą, śledztwo stoi w miejscu, w górach zaś pojawiają się kolejne ofiary. Apele przez oficjalne kanały nie działają, komenda główna z jakiegoś powodu odmawia pomocy. Jedynym, kto może jej udzielić, jest pewien komisarz na wygnaniu” – pisze Remigiusz Mróz w swojej najświeższej książce pt. Berdo.

Jak czytać – Komisarz Forst kolejność

Czy serię z Komisarzem Forstem trzeba czytać po kolei? Najlepiej przygodę z dzielnym policjantem rozpocząć w chronologicznej kolejności ukazywania się książek. Każda odsłona odznacza się licznymi zwrotami akcji, więc od lektury trudno się oderwać. Istnieje ścisła chronologia wydarzeń, która łączy wszystkie tomy. Kolejne książki rozwijają wątki z poprzednich części, a bohaterowie mierzą się z konsekwencjami swoich działań. Każdy tom jest zamkniętą historią, dlatego poznanie wcześniejszych wydarzeń pozwala zrozumieć całość i dostrzec mistrzostwo kreowania postaci bohaterów przez autora powieści.

Jak twierdza krytycy, wyjątkiem są tomy „Halny” i „Przepaść”, które rozgrywają się równolegle i mogą być czytane zamiennie. Akcja „Halnego” zaczyna się wartko rozwijać, kiedy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach w Zakopanem odnaleziono makabrycznie zamordowaną kobietę. Ciało rozcięto, wnętrzności wywleczono, a w ustach ofiary umieszczono monetę łudząco przypominającą te, którymi posługiwał się kiedyś seryjny zabójca.

W „Przepaści” Wiktor Forst bada zaginięcie młodej turystki z Warszawy, próbując odtworzyć jej górską trasę w Tatrach Zachodnich w nadziei na znalezienie jej żywej. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a później przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry.

Miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama. Tymczasem wedle ustaleń policji, szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. Wiktor Forst początkowo nie trafia na żadne poszlaki, ale w Tatrach odkrywa coś, co rzuci nowe światło na zbrodnię sprzed lat.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII