Strona głównaTOPHarlan Coben ekranizacje na Netflix

Harlan Coben ekranizacje na Netflix

Harlan Coben to jeden z najpoczytniejszych pisarzy kryminalnych, autor takich bestsellerów, jak “Nie mów nikomu”, “Bez skrupułów” czy “Niewinny”. Jego powieści wyróżnia precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie niczym u  Hitchcocka oraz zaskakujące zakończenie. Nic więc dziwnego, że na Netflix, największą platformę streamingową na świecie, wchodzą coraz to nowe ekranizacje bestsellerów Cobena. Co warto obejrzeć i dlaczego? Poniżej krótkie i prawdziwe recenzje.

Harlan Coben urodził się w 1962 roku w Newark w stanie New Jersey w rodzinie żydowskiej. Studiował nauki polityczne na Amherst College, gdzie poznał się z innym poczytnym pisarzem Danem Brownem. Obaj należeli do bractwa „Psi Upsilon”, dlatego przyjaźnią się do dzisiaj. Jako pierwszy autor został laureatem trzech prestiżowych nagród dla pisarzy powieści kryminalnych: Anthony Award, Shamus Award i Edgar Allan Poe Award.

W głębi lasu

Na rynku literackim zadebiutował w 1995 powieścią “Bez skrupułów”, ale dopiero książka “Nie mów nikomu” okazała się bestsellerem. Akcja jego powieści rozgrywa się zwykle w stanach Nowy Jork i New Jersey. Pojawiają się w nich nierozwiązane sprawy z przeszłości czy niewyjaśnione morderstwa. Coben w 2018 podpisał z Netflix umowę, która przewiduje przeniesienie na ekran czternastu jego powieści. To mistrz budowania ekstremalnego napięcia, czego przykładem jest powieść „W głębi lasu” (ang. The Woods), uznawana za jedną z najlepszych w najnowszym dorobku Cobena.

Na podstawie tej książki powstał serial z Grzegorzem Damięckim i Agnieszką Grochowską w rolach głównych, zrealizowany przez Netflix. Dwadzieścia lat temu czworo nastolatków wymknęło się do lasu z letniego obozu. Dwoje odnaleziono później z poderżniętymi gardłami. Pozostała dwójka jakby zapadła się pod ziemię, nie pozostawiając po sobie śladu.

Akcję serialu przeniesiono w polskie realia. Bohaterowie otrzymali polskie wersje swoich amerykańskich nazwisk. Opowieść przedstawia losy warszawskiego prokuratora Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego… nad Wisłą.

Zachowaj spokój

Magdalenę Boczarską, Leszka Lichotę, Bartłomieja Topę, Jacka Poniedziałka, Katarzynę Kwiatkowską i Krzysztofa Oleksyna oglądamy w polskim 6-odcinkowym serialu reżyserii Michała Gazdy i Bartosza Konopki na podstawie powieści Harlana Cobena pod tym samym tytułem. 

„Zachowaj spokój” (ang. Hold Tight ) po mistrzowsku buduje napięcie i jak zawsze u Cobena zaskakuje. Akcja rozgrywa się na zamożnym osiedlu, gdzie lokalna społeczność wiedzie spokojne życie. Wszystko zmienia się, gdy osiemnastoletni Adam znika bez śladu. Niebezpieczeństwo szybko eskaluje, a zaniepokojeni rodzice robią wszystko, by chronić swoje dzieci, które u progu dorosłości biorą sprawy w swoje ręce.

The Stranger 

„Nieznajomy” na platformie Netflix to jeden z lepszych thrillerów kryminalnych ostatnich lat. Podczas nocnej jazdy autobusem dwóch mężczyzn nawiązuje rozmowę. Były skazaniec Henry otrzymuje ofertę nielegalnej pracy. Gdy przystaje na propozycję, poznaje człowieka, który wtajemnicza go w zadanie. W rzeczywistości tajniak realizuje cel zaplanowanej pułapki i zbliża się do Henry’ego, który jest podejrzany o związek ze zniknięciem chłopca kilka lat wcześniej.

Zostań przy mnie

8-odcinkowy miniserial „Zostań przy mnie” (ang. Stay Close) z Cush Jumbo, Jamesem Nesbittem i Richardem Armitage to trzymająca w napięciu historia popełnionych w przeszłości zbrodni, które właśnie wychodzą na jaw. Każdy z czterech głównych bohaterów skrywa przed swoimi najbliższymi mroczne sekrety. Przeszłość powraca, by ich prześladować. Już 24 godziny po premierze serial został okrzyknięty jedną z najpopularniejszych produkcji na Netfliksie.

Safe

Safe jest francusko-brytyjskim 8-odcinkowym serialem, w którym występują m.in. Michael C. Hall, Amanda Abbington, Marc Warren i Amy James-Kelly. Akcja rozgrywa się na zamkniętym osiedlu domów jednorodzinnych, który powinien być ostoją bezpieczeństwa dla wyższej klasy średniej. Fabuła serialu zaczyna się od zniknięcia dziewczyny, a później znika też jej chłopak. Jak to u Cobena, nie brakuje wielowątkowości. Sprawy sprzed lat wracają jak bumerang i są kluczowe dla współczesnych wydarzeń.

Bez pożegnania

„Gone For Good” to francuski serial opowiadający historię pracownika socjalnego, który na co dzień wyciąga z tarapatów dzieciaki żyjące na ulicy. Pewnego dnia okazuje się, że jego narzeczona znika, pozostawiając lakoniczną wiadomość. Chłopak stara się rozwikłać zagadkę zniknięcia i wtedy zaczyna się skomplikowana historia, w której można szybko się pogubić.

Niewinny

„The Innocent” jest klasyką telewizyjnego thrillera wyprodukowaną w Hiszpanii. Spokojny student prawa z Barcelony wdaje się w bójkę na imprezie absolwentów swojego kierunku. Dochodzi do nieszczęśliwego wypadku i mężczyzna ląduje w więzieniu. Gdy wychodzi na wolność, okazuje się, że wszystko zaczyna się komplikować. Najpierw jego żona wyjeżdża służbowo i znika, a później trudno już nadążyć za szaleńczym biegiem wypadków.

Już mnie nie oszukasz

„Fool Me Once” – to w opinii krytyków genialny thriller, który trafił na platformę Netflix 1 stycznia 2024 roku. Była oficer sił specjalnych niedawno wróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki jej dwuletniej córeczki, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca.

Rysuje się wielka zagadka, gdyż mężczyzna został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Czy to możliwe, że mąż żyje? Kobieta była przecież naocznym świadkiem jego zabójstwa i pogrzebu.  

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII