Strona głównaTOPCo czytać w wakacje?

Co czytać w wakacje?

Wakacje z książką, kiedy gorące słońce prosi nas o opalanie, ciepłe morze o kąpiel, a dostojne zabytki o zwiedzanie? Oczywiście z książką! Wakacje to idealny czas na czytanie, bo książkę zawsze możemy zabrać ze sobą. Czytać można wszędzie: w podróży, nad morzem, w kawiarni, w górach. Na rok 2024 wydawcy przygotowali wiele arcyciekawych premier, jeszcze więcej książek z lat ubiegłych czeka na odkrycie. Jeśli dotąd lektura nie mieściła się w planie waszych wakacji, to jest szansa, że tym razem próby zakończą się sukcesem.

Czy wiecie, że obchodzimy właśnie 105. rocznicę wakacji? Tak, tak. W 1919 roku w Polsce wprowadzono obowiązek szkolny, a wraz z nim czas na odpoczynek od nauki zwany wakacjami. Korzystają z nich nie tylko uczniowie, ale także dorośli. Zachęcamy do spędzania lata z książką.

Wakacyjne książki – które pasują do klimatu lata

Książki na wakacje mogą, ale nie muszą być lekkie. W końcu latem również można sięgnąć po lektury poważniejsze. Jeśli chcecie, by lektura była utrzymana w wakacyjnej scenerii, polecamy tytuły, które mimo upływu czasu od lat kojarzą się z letnim klimatem. Zacznijmy od wakacyjnego romansu, jakim jest „Beach read” Emily Henry. Jak pisze krytyk, to zabawna historia miłosna pośród skwierczącego upałem lata.

„Każde kolejne lato” Carley Fortune to powieść o miłości dwojga ludzi, których przez sześć lat łączyły wspólne wakacje nad jeziorem, praca w rodzinnej restauracji i czas z książkami. Mamy też nieśmiertelne „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja, którego bohaterowie przenoszą nas do czasów, gdy wszystko było beztroskie, a wakacje oznaczały wolny czas, a nie dwa tygodnie urlopu.

Jak wybierać książki na wakacje?

Dobra książka sprawia, że zapominasz o całym świecie. Są takie, które warto przeczytać choćby raz, by wyciągnąć z nich cenną lekcję na całe życie. Dobra książka poprawia humor, motywuje do działania, dostarcza brakujących emocji, pozwala odpocząć od codziennego zgiełku.

Na urlop warto zabrać książki wciągające, pełne zwrotów akcji, z dobrze zarysowaną fabułą i bohaterami, których losy chcemy ciągle śledzić. Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla który warto czytać książki nie tylko w wakacje. Po pierwsze, czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w porozumiewaniu się z innymi ludźmi. Dysponując bogatszym zasobem słów, mamy więcej swobody w opisywaniu swoich uczuć i myśli.

Czytanie książek to doskonała stymulacja dla mózgu. Podczas czytania neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć. Lektura działa uspokajająco. Lektura podnosi samoocenę, buduje naszą świadomość. Dzięki niej dowiadujemy się dużo nie tylko o otaczającej nas rzeczywistości, ale także o nas samych. Rozwija wrażliwość na sztukę, poszerza doświadczenie i horyzonty intelektualne.

Książki o podróży

Wyjeżdżając na wakacje, z pewnością chciałabyś zwiedzić wiele miejsc, ale nie można być wszędzie. Aby sobie to zrekompensować, możesz sięgnąć po książkę podróżniczą i przeżyć niezapomnianą przygodę. Niektórzy podróżnicy potrafią świetnie pisać, oddając atmosferę miejsca oraz mentalność ludzi. Jeśli dodają do tego ciekawe fotografie, będziesz mieć ucztę bez konieczności opuszczania kanapy.

Tego lata szczególnie polecamy książkę pt. „Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności” Nati Ishigaki. To wciągającą opowieść o radościach i troskach codziennego życia na wyspie, której mieszkańcy opowiadają o lokalnych wierzeniach, fascynacji karate i tajemnicach długowieczności. Autorka jest rodowitą poznanianką, którą od 12 lat mieszka na Okinawie wraz z mężem i czworgiem dzieci.

Współczesne powieści

Z półki z najlepszymi współczesnymi powieściami polecamy „Annę Kareninę” Lwa Tołstoja, opowieść o burzliwych losach statecznej żony i matki oraz ulubienicy petersburskich salonów, której spokojną egzystencję burzy pojawienie się mężczyzny. Siła ich uczucia okazuje się niszczycielska. Wielkie namiętności mogą prowadzić czasem do równie wielkich tragedii.

„Rok 1984” George Orwella jest powieścią ostrzeżeniem, do czego może doprowadzić niekontrolowany wpływ władzy na swoich obywateli. Książka porusza wiele zagadnień związanych z relacjami pomiędzy władzą a jednostką, korzeniami totalitaryzmu czy manipulacji za pomocą środków masowego przekazu. 

„Mistrz i Małgorzata” – to kultowa powieść rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhahowa, w które w znakomity sposób łączy ze sobą dwa wątki fabularne – opowieść o niezwykłych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 30. ub. wieku w Moskwie z alternatywną historią o Poncjuszu Piłacie i Jezusie Chrystusie.

Klasyki literatury na lato

W wakacyjnej biblioteczce powinny znaleźć się tytuły, które przeniosą cię w świat miłosnych uniesień i namiętności. Mogą to być romanse historyczne, współczesne love story, gorące erotyki czy powieści romantyczne. Leżąc w grajdole na plaży w Ustce, miłosne historie dostarczą ci beztroskich emocji z życia wyższych sfer. Wakacyjny romans sprawdzi się również w podróży, dzięki czemu przyjemnie zniesiesz jazdę nawet koszmarnie opóźnionym pociągiem.

Powieści z dreszczykiem dla miłośników kryminałów

Na lato wydawcy polecają książki kryminalne, których fabuła zazwyczaj dotyczy zbrodni, śledztwa czy procesów. Autorzy powieści kreślą często skomplikowane psychologiczne portrety morderców czy opisują kulisy pracy policji, detektywów, prokuratury lub amatorów poszukujących rozwiązania zagadek kryminalnych na własną rękę. Książki z tej półki mają miliony czytelników na całym świecie. Każdy przecież wie, kim byli Agatha Christie i Arthur Conan Doyle oraz Hercules Poirot i Sherlock Holmes.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII