Joanna Chmielewska była autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii oraz książek dla dzieci i młodzieży, ale określa się ją królową polskiego kryminału. W dzieciństwie marzyła, by zostać pisarką, jednak rodzice wybrali dla niej inny zawód. Czytelnicy cenią jej oryginalny, lekki styl i poczucie humoru. Trudno im się dziwić, znając humorystyczny świat powieści Chmielewskiej.
„Cóż mogę powiedzieć… świetne pióro, wspaniałe poczucie humoru i niezliczone pomysły. Książki pani Chmielewskiej polecam każdemu jako dobrą rozrywkę. Osobiście staram nie czytać w miejscach publicznych, gdyż śmieję się w głos i ludzie dziwnie na mnie patrzą” – tak piętnaście lat temu o Joannie Chmielewskiej napisała jedna z jej czytelniczek na stronie poświęconej recenzjom książek. Pisarka cieszyła się wtedy dobrym zdrowiem i była w pełni sił twórczych.
Chmielewska – nietuzinkowa osobowość
Joanna Chmielewska to pseudonim artystyczny Ireny Barbary Kuhn z domu Becker. Urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Dzieciństwo i młodość przyszłej autorki bestsellerów minęły w Grójcu, Warszawie i Bytomiu. Ukończyła szkołę podstawową i gimnazjum. W 1943 roku została przyjęta do internatu u Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu w Warszawie.
Jej rodzina chciała, aby została lekarzem, ale ona wybrała architekturę. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a później pracowała na różnych budowach, m.in. Domu Chłopa w Warszawie. Była zatrudniona w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej „Blok”, w „Energoprojekcie” czy Biurze Projektów „Stolica”. Fascynowały ją wyzwania związane z odbudową stolicy z ruin po II wojnie światowej oraz nowoczesne trendy architektoniczne.
Chmielewska była znana nie tylko ze swoich zdolności literackich, ale także z zamiłowania do hazardu. W warszawskim kasynie (ale nie tylko tam) grała w ruletkę i pokera, lubiła jednorękich bandytów. Napisała również książkę poświęconą grze. Dzięki „Hazardowi” dowiadujemy się, jakie automaty były w kasynach, jakie są zasady popularnych gier, jakie perypetie przydarzają się grającym i jak pogodzić się ze złą passą. W niektórych wątkach jej książek odnajdziemy elementy gier i strategii hazardowych. Znana była także jej pasja do wyścigów konnych na Służewcu.
Humor w powieściach Chmielewskiej
Pisarka zyskała ogromną sławę jako autorka powieści kryminalnych, które charakteryzują się zarówno zawiłą intrygą, jak i unikalnym, komicznym stylem pisania. Często porównywana z Agathą Christie. Tworzyła w okresie PRL-u, stąd realia, w których żyją bohaterowie książek, nadają jej kryminałom specyficzny klimat. Poczucie humoru i przyjazne spojrzenie na świat są ważnymi elementami jej twórczości. Możesz być pewny, że podczas czytania kryminałów Joanny Chmielewskiej uśmiech nie zejdzie ci z twarzy.
Jako literat zadebiutowała w 1958 na łamach czasopisma „Kultura i Życie”. Przez pewien czas pisała w „Kulturze i Sztuce” o architekturze wnętrz. Pierwszą jej książką była wydana w roku 1964 przez Czytelnika sensacyjna powieść pt. Klin, która okazała się dużym sukcesem. Główną jej bohaterką jest Joanna, która za sprawą telefonicznych pomyłek wpada w środek fałszerskiej afery. Na podstawie książki powstał cieszący się dużą popularnością film „Lekarstwo na miłość” w reżyserii Jana Batorego.
Dwa lata po debiucie wydała „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, kryminał z pracowni architektonicznej, gdzie wtedy pracowała, a później „Krokodyla z kraju Karoliny”. W 1970 roku porzuciła architekturę i zajęła się wyłącznie pisaniem. W 1972 wyszło „Całe zdanie nieboszczyka”. Od tego czasu powieści Joanny Chmielewskiej sprzedały się w nakładzie liczącym ponad kilkanaście milionów egzemplarzy. Są tłumaczone na wiele języków, w tym bułgarski, estoński, litewski, słowacki, łotewski i rosyjski.
Jakie powieści napisała Joanna Chmielewska?
Jest autorką książek w takich gatunkach literackich, jak kryminał, sensacja, thriller, powieści dla dzieci i młodzieży, komedia obyczajowa, poradniki, opowiadania, słuchowiska, autobiografie, scenariusze filmowe czy dramat. Ostatnią powieścią była wydana w 2013 roku „Zbrodnia w afekcie”. Każda jej nowa książka prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i utrzymywała się tam długo.
Ile książek napisała Joanna Chmielewska? Oblicza się, że jest autorką 42 tomów prozy. Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.
O czym jest książka Lesio?
Jedną z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych powieści sensacyjno- humorystycznych Joanny Chmielewskiej jest „Lesio”. Tytułowym bohaterem książki jest architekt pracujący na początku lat 70. w biurze projektów, który wplątuje się w serię zabawnych przygód. Lesio to gamoń i oferma, a jego koledzy i koleżanki okazują się być niewiele bardziej rozgarnięci niż on.
„Na twarzy Lesia pojawił się wyraz bezgranicznego przerażenia. Mniej więcej zdawał sobie sprawę z tego, co czynił przez całe popołudnie i wieczór, i nagle pojął, że oto ma skutki. Halucynacje! Delirium tremens! I to nie nędzne myszki, króliki, nietoperze, ale od razu słoń!… I to jaki?! Różowy!!!… Lesio zamknął oczy na długą chwilę, a potem je ostrożnie otworzył. Słoń stał nadal. Lesio powtórzył operację z oczami. – Zgiń przepadnij – powiedział ze zgrozą zduszonym głosem. – A kysz! A kysz! W odpowiedzi na zaklęcie nastąpiło coś strasznego” – czytamy w książce, którą polecamy wszystkim wymagającym czytelnikom.
Gdzie jest pochowana Joanna Chmielewska?
Joanna Chmielewska zmarła 7 października 2013 roku w Warszawie. Pochowana jest na Cmentarzu Powązkowskim – kwatera H-5-20.