Strona głównaKsiążki z gatunku thriller medyczny - co warto czytać

Książki z gatunku thriller medyczny – co warto czytać

Thriller to inaczej dreszczowiec, gdyż jego celem jest zapewnienie czytelnikom dreszczu emocji. Thrillery medyczne odnoszą się głównie do środowiska medycznego, a akcja dotyczy m.in. błędów lekarskich oraz zagrożeń ze strony biotechnologii, biologii medycznej i inżynierii genetycznej. Miejscem akcji jest często szpital, klinika, laboratorium, koncern farmaceutyczny, a czasem kostnica. Najlepsze książki z tego gatunku łączy mistrzostwo narracji i ogromna wiedza medyczna. Co polecamy?

Miłośnicy gatunku mają ulubionych autorów i bohaterów. Bardzo często autorzy wcześniej wykonywali zawód medyczny, dlatego ich postaci są najczęściej pacjentami, lekarzami, pielęgniarkami, patologami czy antropologami klinicznymi.

Czym jest thriller medyczny

Thrillery medyczne należą do gatunku literackiego, który łączy elementy akcji i technicznych szczegółów medycznych. Dla czytelników są świetną okazją do poznania tajemnic anatomii ciała ludzkiego, gabinetów lekarskich, sal operacyjnych czy sekcji zwłok. Podstawowym wyznacznikiem tego gatunku jest silny związek z realizmem oraz podejmowanie tematów uniwersalnych i czasem kontrowersyjnych.

W wielu thrillerach medycznych pojawia się problem etycznego dylematu, który prowokuje do dyskusji, jak ważna jest medycyna i jej bezpieczeństwo. Dzięki połączeniu fikcji i realizmu thrillery medyczne angażują intelektualnie czytelników, oferując im mieszankę emocji i zagadek. Autor posiadający zazwyczaj szeroką wiedzę medyczną zapoznaje odbiorcę z zawiłościami świata medycyny, jej procedurami i nomenklaturą.

Za prototyp współczesnych thrillerów medycznych uznać można „Wyspę doktora Moreau” (1896) Herberta G. Wellsa, w której autor po raz pierwszy tak wyraźnie pisze o swoich lękach dotyczących biologicznej kontroli człowieka nad organizmami. Współczesne książki z gatunku thriller medyczny opierają się często na skandalach z branży farmaceutycznej lub biotechnologicznej. Ujawniają mroczną prawdę o firmach, które mają chronić nasze zdrowie i życie.

Thrillery medyczne – książki

Jaki thriller warto przeczytać? Przygodę z tym gatunkiem literackim warto rozpocząć od twórczości Tess Gerritsen, uznanej autorki bestsellerowych powieści ze świata medycyny. Pisarka jest z zawodu lekarzem internistą. W 1987 roku opublikowała debiutancką powieść, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu w roku 1996, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny „Dawca”. Dzięki sukcesowi zrezygnowała z praktyki lekarskiej, by poświęcić się pisarstwu.

Jej „Chirurg” to historia o seryjnym mordercy z Bostonu, który poluje na kobiety i przed śmiercią z chirurgiczną precyzją wycina im macice. Jak czytamy na Instagramie Tess Gerritsen, autorka ma ponad 30 powieści przetłumaczonych na 40 języków. Książki regularnie pojawiają się na listach bestsellerów w USA i Europie, a sprzedaż na całym świecie przekroczyła już 30 mln egzemplarzy.

Thriller medyczny autorzy

Oprócz Tess Gerritsen najpopularniejszymi autorami thrillerów medycznych są m.in. Robin Cook, Michael Palmer, Kathy Reichs, Peter Clement i Ken McClure. Michael Palmer, który z wykształcenia jest internistą i ma na koncie kilka bestsellerowych powieści o tematyce medycznej, kojarzy się znawcom gatunku m.in. z „Krytyczną terapią”, książką opowiadającą historię młodego chirurga, który zostaje zaproszony do podejrzanego stowarzyszenia lekarzy. Gdy w jego szpitalu umiera bezdomny, rozpoczyna ryzykowne śledztwo. Wszystkie tropy wskazują na wątpliwe etycznie eksperymenty medyczne.

Kolejną obowiązkową pozycją dla miłośników powieści medycznych jest „Gorączka” Robina Cooka, zaliczanego do mistrzów thrillera medycznego, który w swoich historiach często porusza kwestie związane z etyką zawodową lekarzy i naukowców. Do jego najpopularniejszych dzieł zaliczamy powieści „Mutant”, „Epidemia”, „Chromosom 6”, „Toksyna” czy „Zabójcza kuracja”. Główny bohater „Gorączki” poświęca życie, aby znaleźć lekarstwo na raka. Gdy na białaczkę zaczyna chorować jego córka, okazuje się, że choroba ma związek ze spuszczanymi do pobliskiej rzeki odpadami.

Thriller medyczny ranking

Autorzy medycznych thrillerów tworzą także po polsku. W naszym rankingu umieszczamy Błażeja Przygodzkiego, Klaudię Muniak oraz Jacka Cabę. Prekursorką na tej półce z książkami jest Muniak, autorka takich powieści, jak „Klinika”, „Nie ufam już nikomu”, „Terapia” czy „Manipulacja”. Z kolei „Psychopata” opowiada o eksperymentach medycznych w ośrodku naukowo-badawczym, które mają doprowadzić do wypracowania nieinwazyjnej metody zwalczania raka mózgu.

Polecamy powieść „Z chirurgiczną precyzją” Błażeja Przygodzkiego o biznesmenie, który wychodzi z biura i w centrum miasta zostaje pobity tak dotkliwie, że jest w stanie wegetatywnym. Jego żona nie podejmuje decyzji, by odłączyć go od aparatury podtrzymującej życie. Niemal w tym samym czasie na wrocławskim basenie w wyniku udaru umiera młody bokser. Czy te dwa wydarzenia są ze sobą połączone?

Thrillery medyczne nowości

Thriller medyczny napisał ostatnio słynny autor kryminałów Harlan Coben. Jego „Klinika śmierci” opowiada historię lekarza, który poświęcił swoje życie, aby znaleźć lekarstwo na AIDS. Gdy mężczyzna jest bliski sukcesu, okazuje się, że jego pacjenci giną kolejno z rąk seryjnego mordercy.

Do najciekawszych nowości roku 2024 zaliczamy powieść „Tajemnica lekarki” Leslie Wolfe. „Na moim stole chirurgicznym leży pacjent, którego znam i… nienawidzę. Kiedy ogłaszam godzinę śmierci, mój głos jest spokojny. Sala operacyjna zamiera. Wszystkie oczy skierowane są na mnie, szeroko otwarte i pełne napięcia. Nigdy nie straciłam pacjenta. Aż do dzisiaj” – czytamy w tej pełnej napięcia powieści medycznej.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII