Jego książki zostały przetłumaczone na 50 języków, a ich łączny nakład wyniósł ponad 300 mln egzemplarzy. Twórczość Johna Grishama ekranizują najwięksi reżyserzy Hollywood, w tym Sydney Pollack, Francis Ford Coppola, Robert Altman czy Alan J. Pakula, zaś w filmach występują światowe gwiazdy. „Raport Pelikana” z Julią Roberts i Denzelem Washingtonem, „Firma” z Tomem Cruisem, „Czas zabijania” z Matthew McConaugheyem, Sandrą Bullock i Kevinem Spacey czy „Zaklinacz deszczu” z Mattem Damonem okazały się megahitami.
John Grisham to współczesny amerykański pisarz, który zadziwia świat wszechstronnością zainteresowań. Pisze kryminały, książki sensacyjne, thrillery, literaturę obyczajową, romanse, powieści przygodowe i satyryczne. W jego rozległym dorobku są również książki na temat zdrowia i medycyny.
Kim jest Grisham
Urodził się 8 lutego 1955 w Jonesboro w stanie Arkansas (USA) w wielodzietnej rodzinie baptystów. Jego ojciec pracował na budowach i uprawiał bawełnę, a mama zajmowała się domem. Przyszły pisarz ukończył Southaven High School w stanie Missisipi, a następnie zdobył tytuł licencjata z rachunkowości na uniwersytecie stanowym. Kochał baseball i marzył o karierze baseballisty. Podczas studiów grał nawet w drużynie Delta State University.
W 1981 roku John Grisham ukończył studia prawnicze, po czym otworzył w Southaven kancelarię adwokacką. Dwa lata później został wybrany z ramienia Partii Demokratycznej do Izby Reprezentantów stanu Missisipi, gdzie zasiadał do 1990 roku. Działa w Innocence Project oraz Centurion Ministries, organizacjach walczących o prawa osób niesłusznie skazanych. Mieszka z rodziną na przemian w domach w stanach Missisipi i Wirginia.
Jak piszą jego biografowie, nigdy nie marzył, by zostać pisarzem. Karierę zawdzięcza przede wszystkim doświadczeniom zdobytym na sali sądowej. Na pomysł napisania pierwszej książki wpadł podczas procesu w sprawie gwałtu na 12-letniej dziewczynce. Specjalizuje się głównie w pisaniu thrillerów prawniczych i powieści kryminalnych.
John Grisham książki chronologicznie
W 1988 roku ukazał się jego pierwszy thriller sądowy „Czas zabijania”, który spotkał się chłodnym przyjęciem zarówno krytyki, jak i czytelników. Druga powieść, „Firma”, wydana w 1991 roku została bestsellerem i rozpoczęła wielką karierę Johna Grishama. W tym samym roku zrezygnował z mandatu w parlamencie i odtąd pracował jako pisarz. Ponad 30 lat później stał się jedną z ikon współczesnej literatury.
John Grisham wybrany najpopularniejszym pisarzem lat 90. jest autorem niesłychanie pracowitym, dlatego jego dorobek literacki wciąż rośnie. Jak dotąd, napisał:
- Czas zabijania (1983)
- Firma (1991)
- Raport Pelikana (1992)
- Klient (1993)
- Komora (1994)
- Zaklinacz deszczu (1995)
- Ława przysięgłych (1996)
- Wspólnik (1997)
- Uliczny adwokat (1998)
- Testament (1999)
- Bractwo (2000)
- Malowany dom (2001)
- Darujmy sobie te święta (2001)
- Wezwanie (2002)
- Król odszkodowań (2003)
- Chłopcy Eddiego (2003)
- Ostatni sprawiedliwy (2004)
- Ułaskawienie (2005)
- Niewinny człowiek (2006)
- Zawodowiec (2007)
- Werdykt (2008)
- Prawnik (2009)
- Powrót do Ford County (2009)
- Zeznanie (2010)
- Theodore Boone: Młody prawnik (2010)
- Kancelaria (2011)
- Theodore Boone: Uprowadzenie (2012)
- Calico Joe (2012)
- Więzienny prawnik (2012)
- Czas zapłaty (2013)
- Theodore Boone: Aktywista (2013)
- Góra bezprawia (2014)
- Samotny wilk (2015)
- Theodore Boone: Zbieg (2015)
- Demaskator (2016)
- Theodore Boone: Afera (2016)
- Wyspa Camino (2017)
- Bar Pod Kogutem (2017)
- Dzień rozrachunku (2018)
- The Guardians (2019)
- Czas łaski (2020)
- Wichry Camino (2020)
- Sooley (2021)
- Sparring partners (2023)
- Lista sędziego (2024)
Grisham najsłynniejsze książki
Mistrz thrillerów prawniczych jest autorem ponad 40 książek. Do najpopularniejszych jego dzieł należą „Firma”, „Apelacja”, „Czas zabijania” czy „Klient”. Kilka książek Grishama weszło do historii światowej popkultury, w tym „Raport Pelikana”. Oprócz powieści sensacyjnych i kryminałów jest autorem sześciu części serii “Theodore Boone” z gatunku young adults o 13-letnim gimnazjaliście, który mimo młodego wieku angażuje się w rozwiązywanie nietypowych zagadek kryminalnych.
“Firma” to opowieść o młodym prawniku zmuszonym do współpracy z FBI, uwikłanym w związki z mafią. Książka została okrzyknięta jedną ze stu najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów. Hitem okazała się również trzecia powieść Grishama pt. “Raport Pelikana”. Tylko w USA sprzedano ją w nakładzie ponad 11 mln egzemplarzy. Dzięki “Klientowi” Grisham stał się jednym z najpoczytniejszych pisarzy Ameryki.
Ekranizacje literatury – Grisham John
Dotychczas jedenaście książek Grishama doczekało się adaptacji filmowej lub serialowej, zazwyczaj w gwiazdorskiej obsadzie. Pierwszy wielki sukces filmowy odniosła „Firma” w reżyserii Sydneya Pollacka z Tomem Cruisem, Jeanne Tripplehorn, Genem Hackmanem, Holly Hunter i Edem Harrisem. Prawa do ekranizacji kupiła wytwórnia Paramount Pictures za 600 tys. USD.
W “Raporcie Pelikana” wyreżyserowanym przez Alana J. Pakulę wystąpili Julia Roberts oraz Denzel Washington, a w “Kliencie” Susan Sarandon. W “Czasie zabijania” w reżyserii Joela Schumachera obsadzono Sandrę Bullock, Donalda Sutherlanda i Samuela L. Jacksona, zaś w “Zaklinaczu deszczu” reżyser Francis Ford Coppolia powierzył główną rolę Mattowi Damonowi. Thriller „Fałszywa ofiara” według niewydanej powieści Johna Grishama z Daryl Hannah, Tomem Berengerem i Robertem Duvallem zrealizował inny mag amerykańskiego kina – Robert Altman.
Grisham filmy
Jak dotąd, żaden z filmów według prozy Grishama nie otrzymał Oscara. Ba, nie zdobył nawet nominacji czy innych nagród.