Od czasu pierwszego filmu w 1968 roku saga „Planeta Małp” zachwyca widzów ciekawą fabułą i innowacjami technicznymi. Opowieść o inwazji naczelnych odniosła zdumiewający sukces kasowy szacowany na 1,7 mld dolarów i stała się jedną z najbardziej popularnych serii w historii kina. Słynna saga powróciła niedawno na duży ekran wraz z obrazem „Królestwo Planety Małp”. W jakiej kolejności oglądać jej części, aby nie umknęły nam ważne szczegóły tej pasjonującej opowieści?
Pierwsza część sagi zadebiutowała w 1968 roku znakomitym filmem na podstawie powieści francuskiego autora Pierre’a Boulle’a z 1963 roku z rolami Charltona Hestona oraz Roddy Mcdowalla. Trzech amerykańskich astronautów ląduje na planecie przypominającej Ziemię. Okazuje się, że władają nią inteligentne małpy, a zdziczali, sprowadzeni do roli niewolników ludzie traktowani są jak zwierzęta.
Planeta Małp o czym jest
Prymitywni ludzie są poddawani różnym badaniom naukowym. Przybyszom trudno przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Szef ekspedycji zaskarbia sobie jednak sympatię dwójki szympansów i w ten sposób ludzkość otrzymuje szansę. Widzowie do dziś pamiętają symboliczne sceny tej wielkiej ekranizacji – konne polowanie małp na ludzi czy zakopaną Statuę Wolności.
Dzięki wykorzystaniu charakteryzacji i efektów specjalnych film wszedł do kanonu światowego kina. Wydano na nie rekordowy jak na te czasy milion dolarów, ale koszty zwróciły się z nawiązką, gdyż film zarobił ponad 30 mln USD oraz zdobył honorowego Oscara za osiągnięcia w dziedzinie charakteryzacji.
Film z 1968 roku dał początek serii, która trwa do dziś i cieszy się popularnością wśród fanów na całym świecie. W pierwszej połowie lat 70. zrealizowano cztery sequele, a w 2001 remake w reżyserii Tima Burtona (to ten od „Wednesday”). Prawdziwy sukces odniosła jednak dopiero „Geneza Planety Małp” z 2011 roku, po której powstały kolejne cztery filmy będące prequelami w stosunku do oryginalnego zestawu z lat 70.
Akcja filmów „Planeta Małp” koncentruje się na relacjach między małpami a ludźmi, na zmaganiach o władzę i przetrwanie. Podstawowymi tematami są konflikty między gatunkami, rozważania o naturze ludzkiej oraz kwestiach moralnych i etycznych związanych z eksperymentami naukowymi i manipulacją genetyczną. W kolejnych częściach widz śledzi problemy cywilizacji małp, ich hierarchię społeczną oraz dążenie do wolności i równości.
Planeta Małp co to za gatunek
Filmy przygodowe tworzące popularną sagę z gatunku scence fiction można oglądać osobno. Pamiętny obraz z 1968 roku jest obecnie uznawany za arcydzieło tego gatunku. Najnowszą produkcję 20th Century Studios pt. „Królestwo Planety Małp” klasyfikuje się jako widowisko sensacyjno-przygodowe z gatunku scence fiction.
Planeta Małp ile części
Seria z 2011 roku opowiada historię o tym, jak małpy przejmują kontrolę nad ludzkim światem, a oryginalna seria z lat 70. pokazuje świat, w którym małpy są już u władzy. Obie serie stanowią więc niezależne historie.
Jak dotąd, w uniwersum filmów o rządach inteligentnych małp na Ziemi ukazały się (w kolejności chronologicznej):
„Planeta Małp” (1968)
„W podziemiach Planety Małp” (1970)
„Ucieczka z Planety Małp” (1971)
„Podbój Planety Małp” (1972)
„Bitwa o Planetę Małp” (1973)
„Planeta Małp” (2001)
„Geneza Planety Małp” (2011)
„Ewolucja Planety Małp” (2014)
„Wojna o Planetę Małp” (2017)
„Królestwo Planety Małp” (2024)
Za kolejne filmy sagi odpowiedzialni byli z reguły znani reżyserzy, którzy obsadzali popularnych aktorów. W „Planecie Małp” Tima Burtona z 2001 oglądamy m.in. Marka Wahlberga oraz Tima Rotha. Zadziwiają makijaż i efekty specjalne. Z kolei „Geneza Planety Małp” z 2011 w reżyserii Ruperta Wyatta to John Lithgow i James Franco, a „Ewolucja Planety Małp” Matta Reevesa z 2014 – Gary Oldman, Andy Serkis i Kerri Russell.
Planeta Małp kolejność oglądania
Zestaw można oglądać niezależnie, gdyż są to różne interpretacje tego samego uniwersum. Perspektywę chronologiczną zapewnia jednak rozpoczęcie oglądania od ponownie uruchomionej serii, a następnie powstałych wcześniej filmów. Aby nie umknęły wam ważne szczegóły tej pasjonującej opowieści, radzimy oglądać części w następującej kolejności.
Geneza Planety Małp” (2011), reż. Rupert Wyatt
„Ewolucja Planety Małp” (2014), reż. Matt Reeves
„Wojna o Planetę Małp” (2017), reż. Matt Reeves
„Królestwo Planety Małp” (2024), reż. Wes Ball
„Planeta Małp” (1968), reż. Franklin J. Schaffner
„W podziemiach Planety Małp” (1970), reż. Ted Post
„Ucieczka z Planety Małp” (1971), reż. Don Taylor
„Podbój Planety Małp” (1972), reż. J. Lee Thompson
„Bitwa o Planetę Małp” (1973), reż. J. Lee Thompson
Remake Tima Burtona „Planeta Małp” nie jest powiązany z żadną osią czasu
W maju 2024 na ekrany kin weszła najnowsza część sagi pt. „Królestwo Planety Małp” (Kingdom Of The Planet Of The Apes). Akcja nowej produkcji osadzona jest wiele lat po historii znanej z “Wojny o planetę małp” z 2017 roku. W tym czasie powstało wiele społeczeństw, a rasa ludzka zdziczała. W nowym społeczeństwie jeden z potężniejszych i wpływowych małpich przywódców zaczyna zniewalać inne grupy.
Przyświeca mu cel odnalezienia ludzkiej technologii, która ma pomóc zyskać przewagę nad innymi klanami. W tej sytuacji jedna z małp stara się odzyskać wolność, a pomocna jest jej w tym młoda kobieta. Za reżyserię filmu odpowiada Wes Ball, którego fani gatunku kojarzą z trylogii „Więzień labiryntu”. Występują: Owen Teague, Freya Allan, Kevin Durand, Peter Macon, William H. Macy, Dichen Lachman, Lydia Peckham, Sara Wiseman, Neil Sandilands oraz Eka Darville.