Strona głównaWojciech Chmielarz sfilmowany! Poznajcie ekranizacje jego powieści

Wojciech Chmielarz sfilmowany! Poznajcie ekranizacje jego powieści

Polska publiczność docenia polskie kryminały. W repertuarach popularnych kanałów telewizyjnych oraz na platformach streamingowych znaleźć można dziesiątki filmów i seriali kryminalnych. Ten rodzaj produkcji telewizyjnej cieszy się niesłabnącym powodzeniem widzów, którzy mają do dyspozycji szeroki repertuar tytułów zrealizowanych według bestsellerowych książek. Jesienią warto sięgnąć po Wojciecha Chmielarza. Ekranizacje jego powieści trzymają w napięciu do samego końca!

Ostatnie lata są okresem renesansu sag kryminalnych, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także poruszają ważne tematy społeczne, polityczne i ekonomiczne. Dzięki przyjętej konwencji potrafią trafnie komentować rzeczywistość, prowokując publiczność do przemyśleń. Umiejętnie poprowadzony serial jest faktem społecznym, który kreuje poglądy widzów.

Kim jest Wojciech Chmielarz

Za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy kryminalnych uznawany jest Wojciech Chmielarz, urodzony w 1984 roku w Gliwicach. To autor kryminałów, które z miejsca stają się bestsellerami, ale także reportaży, powieści scence fiction i sensacyjnych, horrorów czy thrillerów. Zanim zaczął utrzymywać się z pisania książek był redaktorem naczelnym serwisu zajmującego sie problemami bezpieczeństwa, terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i wywiadu gospodarczego. Publikował w takich tytułach, jak „Puls Biznesu”, ” Press”, „Nowa Fantastyka”, „Polityka” i „Pocisk”.

Przez wiele lat był analitykiem gospodarczym i zajmował sie białym wywiadem, czyli analizą reputacji różnych podmiotów gospodarczych. Pisarz specjalizuje się głównie w tematyce kryminalnej. Jego powieści ukazują rzeczywistość pracy służb specjalnych, policji oraz detektywów. Dużym atutem twórczości Chmielarza są misternie skonstruowane intrygi kryminalne oraz oddanie realiów policyjnej roboty.

Jak podkreśla krytyka, książki Wojciecha Chmielarza to nie tylko wciągające historie i zaskakujące zakończenia, ale przede wszystkim świetnie zarysowane postacie, które przemawiają do wyobraźni czytelników. Podczas swojej pracy w firmie monitorującej szarą strefę akcyzową współpracował ze służbami specjalnymi, kryminologami oraz detektywami, Dzięki temu doświadczeniu opiera swoje książki na własnych przeżyciach i znajomości różnych środowisk.

„Przeczytałem niedawno Lehane’a „Ostatnią posługę”. Teraz czytam nowego Cosby’ego (który ma być dopiero wydany za jakiś czas). Obie te książki są niezwykle wciągające, a równocześnie fabularnie niezwykle proste. U Lehane’a właściwie od początku znamy rozwiązanie zagadki. U Cosby’ego wiemy, co się zdarzy. Ale nie można się oderwać z powodu znakomicie opisanych i wykreowanych bohaterów” – napisał niedawno na swoim profilu w Instagramie.

Chmielarz powieści

Wojciech Chmielarz był dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kolibra. W 2015 roku został jej laureatem za powieść „Przyjęcie”. W 2019 otrzymał nagrodę Złoty Pocisk za książkę „Żmijowisko”. W ostatnich latach porzucił cykle literackie na rzecz samodzielnych powieści. Zmienił także swoje pisarskie zainteresowania, odchodząc od kryminału w stronę thrillera obyczajowego i psychologicznego. Ma opinię pisarza poszukującego i kreatywnego.

Chmielarz jest autorem i współautorem ponad 30 tytułów wydanych w formie pojedynczych książek oraz zbiorczych tomów, twórcą dwóch trylogii oraz serii składającej się z sześciu powieści. Zadebiutował w 2012 roku powieścią „Podpalacz”, która była pierwszym tomem cyklu o komisarzu Jakubie Mortce.

W kolejnych latach wydał w tym cyklu książki „Farma lalek” (2013), „Przyjęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) oraz „Długa noc” (2022). Poszczególne książki cyklu stanowią zamknięte opowieści, gdzie śledztwo rozpoczęte na początku fabuły zostaje zamknięte wraz z ostatnią stroną książki, ale warto śledzić losy Mortki w kolejności chronologicznej. Od wydania debiutanckiego „Podpalacza” minęło ponad dziesięć lat. W tym czasie dojrzewali bohaterowie książek Chmielarza, ale także jego styl pisarski.

W kolejnym cyklu Wojciech Chmielarz opowiada o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim. Cykl tworzą trzy powieści, z których pierwsza – „Wampir” została wydana w 2015 roku. W 2017 ukazała się powieść „Zombie”, a w 2021 książka „Wilkołak”. Bohaterem najnowszego cyklu jest Bezimienny, który chcąc wyrównać swoje rachunki, zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. W ramach cyklu powstały trzy sensacyjne powieści opowiadające o kolejnych doświadczeniach i problemach bohatera.

W dorobku pisarza znajdują się również książki pojedyncze, które nie są związane z żadnym cyklem. Należą do nich:

„Koma” (Wojciech Chmielarz i Katarzyna Zyskowska, 2017)
„Rana” (2019)
„Żmijowisko” (2018)
„Skowyt” (Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek, 2021)
„Królowa głodu” (2014)
„Niech to usłyszą” (Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek, 2022)
„Wyrwa” (2020)
„Za granicą” (2023)
„Zbędni” (2024)

Chmielarz ekranizacje

Bestsellerowe powieści Wojciecha Chmielarza są chętnie przenoszone na ekran. Jak dotąd, na motywach jego prozy nakręcono dwa seriale telewizyjne – „Żmijowisko” (2019) oraz „Prosta sprawa” (2024). Powstał także film fabularny pt. „Wyrwa” (2023). „Prosta sprawa” to sensacyjne kino akcji, które przenosi nas do świata przygranicznej wojny gangów. Na ekranie występują m.in. Mateusz Damięcki. Piotr Adamczyk, Magda Wieczorek, Mateusz Kmiecik oraz Maciej Musiał.

Gdzie obejrzeć ekranizacje powieści Chmielarza?

Sześć odcinków serialu „Prosta sprawa” oraz „Żmijowisko” oglądać można na platformie streamingowej Canal Plus. Natomiast „Wyrwa” z Tomaszem Kotem, Karoliną Gruszką, Grzegorzem Damięckim, Olgą Bołądź, Marią Pakulnis i  Konradem Elerykiem dostępna jest w telewizji Canal Plus.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII