Strona głównaCelebryciMonika Brodka: nowa trasa promująca płytę “O.Sadza” zaczęła się w Bielsku-Białej!

Monika Brodka: nowa trasa promująca płytę “O.Sadza” zaczęła się w Bielsku-Białej!

„Sadza” jest uznawana na najintymniejszą płytę Moniki Brodki. To historia o miłości, kryzysie i potrzebie transformacji. Jest szczera i bezpośrednia, obnaża ułomności i skrywane tęsknoty. Jest to pierwsza produkcja artystki w języku polskim po dwunastu latach, gdy świat usłyszał jej „Grandę”. Wyjątkowa trasa koncertowa promująca „Sadzę” rozpoczęła się w Bielsku-Białej, co trudno uznać za niespodziankę.

Monika Brodka urodziła się 7 lutego 1987 roku w Twardorzeczce w pobliżu Żywca w województwie śląskim. Pochodzi z góralskiej rodziny o tradycjach muzycznych. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Ukończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, a następnie LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Brodka Sadza

Wydana w roku 2022 „Sadza” ukazuje niezwykle liryczną i intymną stronę Brodki. Artystka obnaża swoje ułomności, ujawnia skrywane tęsknoty. We wszystkich poprzednich płytach wypowiada się pod płaszczykiem fikcyjnych postaci, a w najnowszej płycie jest wreszcie sobą. Śpiewa o tym co czuje, a że czuje po polsku, śpiewa w ojczystym języku. To historia o namiętnościach, kryzysie i potrzebie transformacji. Nic i nikt nie jest taki sam po latach. Wszystko trzeba zmienić.

O czym jest Sadza Brodki

Za produkcję muzyczną odpowiada 1988 – jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych producentów na polskiej scenie hip-hopowej, znany przede wszystkim z eksperymentalnego duetu Syny, autor płyty „Ruleta”. Od czasu hot16challenge Brodki, nagranego wspólnie w głębokim lockdownie w 2020 roku, to bardzo oczekiwana współpraca w środowisku fanów obojga artystów. „Sadza” zadebiutowała na ósmym miejscu oficjalnej listy sprzedaży w Polsce i otrzymała Fryderyka 2023 w kategorii „Album roku alternatywa”.

Na minialbum złożyło się siedem kompozycji. W „Sadzy” słyszymy Brodkę nieskrępowaną i bezpośrednią. Opowiada nam o miłości tragicznej. Zaczyna od zauroczenia, co symbolizuje płynięcie łodzią, bez zwracania uwagi na brud wody. Po początkowym zakochaniu następuje burza. Artystka kreśli obraz miłości toksycznej, wyniszczającej. Pod koniec płyty czujemy stratę, a później żałobę i rozpacz w utworze nagranym w duecie ze Zdechłym Osą. Na okładkę singla trafiło zdjęcie tatuażu własnoręcznie wykonanego przez artystkę.

Nowa płyta Moniki Brodki została doceniona zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych, dzięki czemu znalazła się w wielu podsumowaniach najlepszych albumów roku 2022. Te wyjątkowe utwory doczekały się zupełnie nowych wersji, czyli reworków autorstwa gości zaproszonych przez Brodkę.

Sadza Brodki czy jest na winylu

Pod koniec marca 2023 ukazała się winylowa wersja ostatniego albumu Brodki. Na winylowe wydanie “Sadza Delux” składają się jego dwie strony – pierwsza zawiera utwory z “Sadzy” wydane w październiku 2022, a druga to reworki, czyli zupełnie nowe wersje tych kompozycji. Do współpracy przy reworkach Brodka zaprosiła producenta 1988, duety Skalpel oraz Coals, zespół Tonfa, Błażeja Króla i schaftera.

Tracklista winyla:

STRONA A

Wpław

Taka to zima

Sadza

Utrata

Monika

Hydroterapia feat. Zdechły Osa

Outro

STRONA B

Wpław (Skalpel Rework)

Taka to zima (Coals Rework)

Sadza (1988 Rework)

Utrata (TONFA Rework)

Monika (Błażej Król Rework)

Hydroterapia (schafter Rework)

Brodka Sadza album

„Sadza” to pierwszy po dwunastu latach polskojęzyczny album studyjny Moniki Brodki. Poprzedni, pt. „Granda” wydała w 2010, a wydawnictwo promowała w Polsce podczas trasy koncertowej Granda Tour. W listopadzie 2011 za sprzedaż albumu uzyskała status dwukrotnej platynowej płyty, a w 2012 za promujący płytę wideoklip otrzymała Fryderyka. Dziesięć lat internauci uznali „Grandę” najlepszą płytą z muzyką rozrywkową nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach.

Brodka nowa trasa

Czy podobny efekt przyniesie majowa trasa koncertowa Moniki Brodki, która była oficjalnym zamknięciem etapu „Sadzy” w karierze artystki? Wyjątkowa trasa koncertowa „O.Sadza” w poszerzonym orkiestrowym składzie zaskoczyła jej wiernych fanów i krytyków muzycznych nową oprawą instrumentalną. Brodka już nie raz udowadniała, że pozytywne muzyczne zaskoczenia płyną w jej DNA. Teraz połączyła multimedialne show i elektronikę z wysublimowanym instrumentarium.

Brodka instrumentalnie

Trasa koncertowa zawitała do Bielska-Białej, Poznania (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki), Wrocławia (Narodowe Forum Muzyki), Warszawy (Teatr Muzyczny ROMA) i Katowic (NOSPR), czyli do najpiękniejszych przestrzeni koncertowych w Polsce. Utwory Brodki zostały wzbogacone o dźwięki takich instrumentów, jak fagot, klarnet, obój, wiolonczela, altówka, skrzypce czy flet i perkusionalia.

Brodka w Cavatina Hall

Tak naprawdę trasa koncertowa „O.Sadza” rozpoczęła się w Bielsku-Białej, gdzie od niedawna działa najlepsza sala koncertowa na Podbeskidziu, skąd pochodzi artystka. Cavatina Hall z salą główną na 1000 osób to nowoczesna akustyka i największy ekran projekcyjny w Polsce. Scena wzorcowa pod względem akustyki oraz technologii ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych południowej Polski.

Cavatina Hall jest jedną z największych instalacji L-ISA w Europie, zapewniająca najwyższą wierność dźwięku. Łącznie zastosowano 141 urządzeń głośnikowych, które tworzą pełny system L-ISA działający w obszarze 360 stopni. Pozwala to na pełną immersję publiczności, czyli zachowanie przestrzenności dźwięku i zgodność z obrazem dla każdego miejsca na widowni.

Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brodka#/media/Plik:Monika_Brodka_-Japanclose_up_face-_Oct_15_2017.jpg Autorstwa Nesnad – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63409391

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII