Sensacja, thriller, kryminał! Niesłychany wymiar mają książki Sławomira Gortycha o górach. Stomatolog z wykształcenia, od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety oraz związane z nimi legendy i historie, a w wolnych chwilach prowadzi blog „Zagubiony w Karkonoszach”. Trzy tomy Karkonoskiej serii kryminalnej nagrodzono tytułem Najlepszej Górskiej Książki Roku na Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku Zdroju. Na czym polega fenomen Gortycha?
Sławomir Gortych kocha góry. Zna je jak własną kieszeń, ale także zna fakty i legendy z nimi związane. Dysponując dużą wiedzą o Karkonoszach, zręcznie operuje językiem i emocjami, wciągając czytelnika w wir intryg, zbrodni i zagadek kryminalnych. Nikogo kto zna dorobek pisarza nie dziwi, że krótko po debiucie został wyróżniony prestiżowymi nagrodami literackimi.
Karkonoska seria kryminalna – Sławek Gortych
Gortych urodził się w 1997 roku w Lubaniu, ale mieszka w pobliskim Bolesławcu, skąd niedaleko mu pod Śnieżkę. Jest absolwentem wydziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Po uzyskaniu dyplomu lekarskiego zaliczył staż zawodowy i podjął pracę dentysty. Jak przekonuje w mediach, nie zamierza jej porzucić, gdyż pomaganie chorym jest dla niego bardzo ważne.
Pierwsza powieść Sławomira Gortycha „Schronisko, które przestało istnieć” dłużej musiała czekać na wydanie. Aby przyspieszyć debiut, autor został zachęcony przez wydawców do prowadzenia bloga, by najpierw zaistniał w mediach. Zaczął wtedy pisać blog „Zagubiony w Karkonoszach”, dzięki czemu w mediach społecznościowych zrobiło się głośno o nim i jego twórczości. Prowadzenie bloga ułatwiło mu debiut na rynku wydawniczym.
Znacznie łatwiej było z kolejnymi tomami trylogii karkonoskiej – „Schronisko, które przetrwało” oraz „Schronisko, które spowija mrok”, gdyż wychodziły rok po roku. W książkach młodego pisarza fikcja literacka przeplata się z faktami historycznymi. Góry to jego niemal rodzinne strony. Dzięki licznym wyprawom w Karkonosze szybko poznawał ciekawe historie związane ze schroniskami, przedwojennym życiem czy wojennymi tajemnicami na niemiecko-czeskim pograniczu.
Sławek Gortych trylogia
Pierwsza część trylogii szybko stała się bestsellerem i zyskała uznanie czytelników fascynujących się mrocznymi powieściami z wątkiem historycznym. Każdy tom serii to nowa porcja tajemnic. Bohaterami książek Gortycha są nie tylko ludzie. Na kolejnych stronach powieści czytelnik zostaje uwikłany w zaplątane wątki historii, śledząc niezwykłe wydarzenia w okolicach schronisk.
„Schronisko, które przestało istnieć” to dynamiczny kryminał, którego fabuła koncentruje się w Karkonoszach. Bohater będzie musiał zmierzyć się z wieloma legendami, aby odkryć fakty dotyczące burzliwej przeszłości schroniska „Odrodzenie”. Powieść zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Debiut w plebiscycie organizowanym przez portal lubimyczytac.pl.
Maksymilian Rajczakowski jest młodym stomatologiem. Aby odpocząć od pędu miejskiego życia i uwolnić się od rodzinnych kłopotów, udaje się na kilkudniową wycieczkę w Karkonosze. Gdy przyjeżdża na miejsce, dowiaduje się, że jego wuj będący właścicielem nieczynnego schroniska zginął w nieszczęśliwym wypadku. Przed śmiercią mężczyzna interesował się historią górskiego ośrodka, który spłonął po II wojnie światowej.
Dentysta zaczyna podejrzewać, że tak naprawdę wypadek wuja mógł być próbą zatarcia śladów po jego prywatnym dochodzeniu. Ruszając tym tropem, Rajczakowski podejmuje niebezpieczną grę, z której wagi nie zdaje sobie sprawy. Niedługo potem zaczyna otrzymywać pogróżki od nadawcy podpisującego się jako Duch Gór.
Sławek Gortych kolejność książek
Jako druga w cyklu karkonoskim ukazała się powieść „Schronisko, które przetrwało” (Książka Roku 2023 w kategorii kryminał, sensacja, thriller). W zamkniętym dla turystów schronisku trwają prace remontowe. Justyna Skała, która zarządza budynkiem, decyduje się przyjąć zaproszenie od tajemniczego adoratora i wraz z nim odwiedzić teatr w pobliskiej Jeleniej Górze. Ale ten, z którym miała się spotkać, nie pojawia się. Kierując się przeczuciem, postanawia pojechać do schroniska, gdzie w piwnicy natyka się na włamywaczy.
Niespodziewanie powracają fakty dotyczące „Odrodzenia” jeszcze z czasów nazistowskich. Czy to możliwe, by włamanie miało coś wspólnego z wydarzeniami, jakie miały miejsce w tym budynku podczas wojny? Co łączy schronisko i zamach niemieckich partyzantów na polski pociąg?
W trzecim tomie trylogii pt. „Schronisko, które spowija mrok” do schroniska w Karkonoszach przybywa pisarz Tomasz Wilczur. Zamierza napisać opowieść inspirowaną losami Andrzeja Czerwińskiego, który zginął pod lawiną w Sylwestra 1991. Im bardziej zagłębia się w tę sprawę, tym więcej sekretów poznaje.
Jest marzec 2007 roku. Pisarz dowiaduje się, że Czerwiński przed śmiercią szukał informacji na temat swojej rodziny. Szczególnie interesował się losami ojca, dawnego zarządcy schroniska Strzecha Akademicka, który przed laty zaginął w dziwnych okolicznościach. Pisarz odkrywa, że te sprawy mogą mieć coś wspólnego z wydarzeniami z Cieplic z września 1947.
Kiedy kolejny tom schroniska?
Pod koniec września 2024 w mediach ukazała się informacja, że zostanie nakręcona ekranizacja pierwszej powieści z cyklu Karkonoska seria kryminalna, czyli „Schronisko, które przestało istnieć”. Prace nad filmem mają rozpocząć się zimą tego roku.
Kiedy kolejna książka Sławka Gortycha? Pisarz przyznaje, że pracuje nad czwartym tomem serii, którego akcja będzie rozgrywać się m.in. w Jeleniej Górze i w Karkonoszach. Premiera książki przewidziana jest na drugą połowę 2025 roku.