Strona głównaInneNa ile medali mogą liczyć Polacy na Igrzyskach Olimpijskich?

Na ile medali mogą liczyć Polacy na Igrzyskach Olimpijskich?

Najważniejsza impreza sportowa tego roku – Igrzyska Olimpijskie – zbliżają się wielkimi krokami. Na ten moment nie znamy jeszcze pełnego składu polskiej kadry na tę imprezę, jednak nazwiska, które są już pewne, pozwalają na małe spekulacje. Jak pójdzie Polakom na tej imprezie? Ile krążków zdobędziemy w Paryżu? Sprawdźmy to!

Medale olimpijskie w lekkoatletyce. Czy Polacy mają tutaj szansę na odniesienie sukcesu?

Cztery lata temu do Tokio pojechało 210 reprezentantów Polski, którzy ostatecznie wywalczyli 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych medali. Dokładnego składu kadry w tym roku jeszcze nie znamy, ale można przypuszczać, że będzie to podobna liczba sportowców. Niektórzy już stawiają pierwsze zakłady. Lekkoatletyka zawsze była mocną stroną Polaków na Igrzyskach Olimpijskich. W związku z tym możemy się tutaj spodziewać kilku medali.

Faworytem do zdobycia złota jest biorący udział w rzucie młotem Wojciech Nowicki. Medal w tej samej kategorii może również zgarnąć Paweł Fajdek, a wśród kobiet Anita Włodarczyk. Z kolei w biegu na 400 metrów wśród faworytów jest Natalia Kaczmarek, a na dystansie 100 metrów – Ewa Swoboda.

Ile medali zdobędziemy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?

Według Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu Polacy mają aż 26 szans na medale. Analitycy wskazali, że z dużym prawdopodobieństwem zdobędziemy krążki w sprincie kajakowym, lekkoatletyce, strzelectwie, tenisie, siatkówce, szermierce i wspinaczce sportowej. Nieco mniejsze szanse mamy w boksie, judo, slalomie kajakowym, kolarstwie, pływaniu, wioślarstwie, zapasach oraz żeglarstwie. Instytut Sportu przewiduje, że Biało-Czerwoni mogą w Paryżu liczyć realnie na 9 do 12 medali.

Analiza Zespołu Metodycznego daje Polakom szansę na pierwszy od 1992 roku medal w sporcie drużynowym (polscy piłkarze zdobyli wtedy srebro). Do Paryża z pewnością pojadą nasze siatkarki i siatkarze, ale co z innymi drużynami? Polacy mają spore szanse również na awans kadry koszykarskiej, zarówno klasycznej, jak i w formule 3×3. Stawkę mogą uzupełnić również kobieca i męska drużyna rugby. Do Paryża nie zakwalifikowały się natomiast polskie kadry w takich dyscyplinach jak: hokej na trawie, a także piłka – nożna, wodna i ręczna.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – najważniejsza impreza sportowa roku

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się, jak już wiemy, w Paryżu. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest 26 lipca, natomiast zamknięcia 11 sierpnia. Co ciekawe stolica Francji będzie po raz trzeci gospodarzem tej wyjątkowej imprezy – wcześniej Paryż gościł olimpijczyków w roku 1900 i 1924. W pierwszych francuskich Igrzyskach Olimpijskich Polacy nie brali udziału. Za to w 1924 do Paryża pojechała kadra złożona z 75 zawodników. Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyli wtedy srebrny medal w kolarstwie, natomiast Adam Królikiewicz zdobył brąz w konkursie skoków na koniu. Obecnie zawodnicy mierzą się w aż 38 dyscyplinach i 329 konkurencjach. Nowością jest dodany do listy dyscyplin olimpijskich pod koniec 2020 roku breakdance. Relacje i wyniki ze wszystkich zawodów znajdziemy u legalnego bukmachera w kategorii sport – Betfan.

Artykuł gościnny.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII