Strona głównaŻyciorysyKacper Tekieli – kim był, dzieci, pochodzenie, Justyna Kowalczyk, rodzice, pierwsza żona,...

Kacper Tekieli – kim był, dzieci, pochodzenie, Justyna Kowalczyk, rodzice, pierwsza żona, rodzina

Smutne zdarzenie wydarzyło się podczas próby zdobycia Jungfrau, gdy Kacper Tekieli, znany polski himalaista i partner Justyny Kowalczyk, zginął w tragicznych okolicznościach mając 38 lat. Nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce podczas zejścia, kiedy to niespodziewana lawina zaskoczyła go, zrzucając na północne zbocza tej góry. Kacper Tekieli miał za sobą wiele triumfów w karierze alpinisty i był jednym z czołowych przedstawicieli tej dyscypliny w Polsce. Jego nieugięty duch w dążeniu do zdobywania szczytów przysporzył mu wielu admiratorów w kręgach wspinaczkowych na świecie. Jego odejście to bolesna strata dla najbliższych, przyjaciół i całego środowiska alpinistycznego w Polsce. Kacper pozostawił nie tylko trwały ślad w historii polskiego alpinizmu, ale również wspomnienia pełne inspiracji dla tych, którzy podziwiali jego niezłomność i determinację. Jego niespodziewany koniec stanowi przypomnienie o ryzyku i trudach związanych z wspinaczką wysokogórską. Świat alpinizmu stracił jedno z najjaśniejszych gwiazd, a jego historie i dokonania na pewno zostaną w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję śledzić jego ścieżkę kariery.

Kim był Kacper Tekieli?

Kacper Tekieli wywiad

Kacper Tekieli to magister filozofii, który jeszcze podczas swych lat akademickich zatracił się w pasji wspinaczki, zwłaszcza podczas wyjazdów w Bieszczady. Po zakończeniu studiów postanowił spędzić czas w górach Alaski, po czym podjął pracę w schronisku w Murowańcu. Gdy przeniósł się do Krakowa, wspinaczka stała się dla niego nie tylko pasją, ale i zawodem. Kacper miał na swoim koncie imponującą liczbę przejść w Tatrach, dokładnie około 300 tras wspinaczkowych, z czego wiele pokonał na własną rękę. W 2010 roku wyróżnił się, zdobywając Elbrus w rekordowym czasie poniżej pięciu godzin podczas VI Międzynarodowego Wyścigu na Elbrus.

W następnych latach włączył się w działania Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015, będąc uczestnikiem ekspedycji na szczyty Makalu oraz Broad Peak Middle. Tekieli pokonywał trudności górskie nie tylko w Polsce, ale również w takich miejscach jak Alpy, Kolorado, Nowa Zelandia czy Alaska. Jego filozofia wspinaczki polegała na znajdowaniu najbardziej sensownego podejścia do danego wyzwania wspinaczkowego, co prowadziło do niecodziennych połączeń różnych tras wspinaczkowych w jedną spójną trasę. W Tatrach wielokrotnie podejmował się takich „łańcuchówek”, robiąc to bez zabezpieczeń, nawet w surowych warunkach zimy. Jego dokonania w alpinizmie zdobyły mu wielkie uznanie wśród międzynarodowej społeczności wspinaczkowej.

Kacper Tekieli – wiek, wzrost, waga

Kacper Tekieli, urodzony w Gdańsku 23 listopada 1984 roku, był wybitnym polskim himalaistą. Tragikomicznie, jego barwne życie zakończyło się 17 maja 2023 roku w okolicach Jungfrau w Szwajcarii. Jego sylwetka wyróżniała się wysokością około 180 cm.

Tekieli szybko zyskał uznanie w międzynarodowym środowisku alpinistycznym. Jego zamiłowanie do wspinaczki pojawiło się w młodości, a już podczas studiów z filozofii w Bieszczadach dał upust swoim górskim pragnieniom. Po zdobyciu magisterium zdecydował się na kilkumiesięczną wyprawę do Alaski. Po powrocie, przez pewien czas związał się ze schroniskiem w Murowańcu. Jego kariera alpinistyczna nabrała tempa po przeprowadzce do Krakowa, gdzie w pełni poświęcił się tej dziedzinie.

Kacper Tekieli – dzieci

24 września 2020 roku w Gdańsku Kacper Tekieli stał się mężem wybitnej polskiej biegaczki, Justyny Kowalczyk. Te dwa sportowe serca postanowiły założyć wspólny dom, co zaowocowało narodzinami chłopca. Małego Hugo można było przywitać na świecie 2 września 2021 roku w Krakowie.

Kacper Tekieli Justyna Kowalczyk

justyna kowalczyk Kacper Tekieli

W 2019 roku losy Kacpra Tekieli i Justyny Kowalczyk spleciony zostały w niezwykłej historii, przypominającej fabułę filmu. Między nimi szybko zapłonęło uczucie, które w krótkim czasie przerodziło się w głęboką więź. Już w 2020 roku postanowili potwierdzić swoje uczucia wobec siebie, składając przysięgę małżeńską. Rok później ich rodzina powiększyła się o syna Hugo, który stał się źródłem ich wspólnego szczęścia.

Ich znajomość rozpoczęła się na kursie wspinaczkowym, gdzie Kacper, jako doświadczony himalaista, pełnił funkcję trenera Justyny. Właśnie tam ich wspólne zamiłowanie do sportu stało się mostem łączącym ich serca. Kacper, dzięki swoim umiejętnościom, stał się cennym mentorem dla Justyny, prowadząc ją przez kolejne etapy treningów wspinaczkowych.

Ich relacja, budowana na fundamentach pasji i wzajemnego wsparcia, stała się źródłem nie tylko sukcesów sportowych, ale również osobistego szczęścia. Przemierzając ścieżki życia ramię w ramię, Justyna i Kacper stali się przykładem dla wielu, że prawdziwa miłość potrafi przetrwać wszystko i prowadzić do najpiękniejszych przeżyć.

Kacper Tekieli – rodzice

Niestety, w sieci trudno znaleźć konkretne informacje odnośnie rodziny Kacpra Tekieliego. Dane dotyczące jego rodziców oraz ich prywatnych spraw są nieobecne. Jeśli wiesz kim są jego rodzice to daj znać w komentrzu.

Osoby znane publicznie zazwyczaj dzielą się ze światem swoimi sukcesami i karierą, jednak informacje o ich życiu osobistym, w tym relacje rodzinne czy pochodzenie, często są trzymane z dala od społecznej uwagi i nie są łatwo dostępne dla szerokiej publiczności. Rodzice na pewno są dumni z syna – tego nie można mu zabrać.

Kacper Tekieli – pochodzenie

23 listopada 1984 roku w Gdańsku światło dzienne ujrzał Kacper Tekieli, który później miał stać się wybitnym alpinistą. Pochodzenie jego to Gdańsk. Jego rodzinne miasto, mogło być dumne z narodzin tego nadzwyczajnie utalentowanego człowieka. Większość osób rozpoznaje go także jako partnera życiowego znanej biegaczki, Justyny Kowalczyk.

Poza swoją rozpoznawalną rolą w świecie alpinizmu, Kacper był również magistrem filozofii. Jego życie to kombinacja głębokich refleksji intelektualnych oraz praktycznych przygód. Po przeprowadzce do serca Małopolski, do Krakowa, zetknął się z magią Karpat, co zapoczątkowało jego fascynację wspinaczką. Niestety, ta pasja przyniosła ze sobą także tragedię – Kacper Tekieli tragicznie zginął 18 maja 2023 roku, przyszypany przez lawinę.

Na arenie światowej Tekieli był uznawany za jednego z czołowych alpinistów. Eksplorował trasy wspinaczkowe Alp, Himalajów czy gór Kolorado. Jego zdobycie takich gór jak Elbrus w Kaukazie czy legendarny Matterhorn przysporzyło mu uznanie wśród miłośników wspinaczki z różnych zakątków świata.

Strata Kacpra Tekieliego to niewątpliwie wielki cios dla świata alpinizmu. Był on nie tylko wirtuozem wspinaczki, ale także inspiracją dla wielu poszukiwaczy przygód. Jego niegasnący duch przygody i nieustępliwość stanowią trwałe dziedzictwo jego niezwykłego życia.

Kacper Tekieli – pierwsza żona Małgorzata Lebda

Kacper Tekieli w pewnym momencie swojego życia był związany z Małgorzatą Lebdą. Małgorzata wyróżniała się jako wschodząca gwiazda literacka w kręgu młodych poetów Sądecczyzny. Kacper miał okazję podziwiać jej talent od jego samych początków.

W 2005 roku, Kacper został wybrany na przewodniczącego jury podczas XII edycji konkursu literackiego „O Złoty Kałamarz i Złamane Pióro”, prowadzonego przez Klub Studencki „Bakałarz” przy Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, dzisiejszym Uniwersytecie Pedagogicznym. Po dokładnym przeanalizowaniu nadesłanych utworów, jury zdecydowało o przyznaniu tylko jednego wyróżnienia (III miejsce) oraz kilka innych wyróżnień honorowych. Gdy nazwiska autorów zostały ujawnione, okazało się, że laureatką stała się Małgorzata Lebda, pierwszoroczna studentka kierunku Informacja Naukowa.

Ten moment stał się kamieniem milowym w karierze Małgorzaty, uznanej za jej literackie dokonania, oraz dla Kacpra Tekieliego, który jako przewodniczący jury miał zaszczyt śledzić i doceniać postępy tej obiecującej poetki.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Z TEJ KATEGORII